PORADNIK PACJENTA

W MMDENTO zależy nam na komforcie i bezpieczeństwie naszych pacjentów już od pierwszej wizyty. Staramy się by nasze wizyty przebiegały w przyjazny i komfortowy sposób, tak aby w pełni zrozumieć potrzeby i rozwiać ewentualne wątpliwości naszych pacjentów.
Poradnik

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Pokażemy ze wizyty u dentysty nie muszą się kojarzyć ze stresem, bólem czy strachem. Pierwsze spotkanie jest poświęcone dokładnej diagnostyce oraz zebraniu informacji na temat oczekiwań naszych podopiecznych. Jeśli posiadasz dokumentację od poprzednich lekarzy taką jak karta pacjenta lub zdjęcia czy tomografie, zabierz je ze sobą. Przed pierwszą wizytą rekomendujemy przybyć do kliniki ok. 15 min wcześniej w celu uzupełnienia kwestionariusza pacjenta, by nasz zespół mógł dokładnie zaplanować twoje leczenie oraz zgrać ewentualną dokumentację do naszego systemu. Pacjent ma też czas by dokładnie umyć zęby przed spotkaniem z lekarzem.

Jak powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej?

Najważniejszą istotą higieny jamy ustnej jest regularne mycie zębów minimum 2 razy dziennie przez około 3min. Sugerujemy by używać szczoteczek, które są bezpieczne dla szkliwa, zarówno manualne jak i soniczne z miękkim lub średnim włosiem. Kolejnym elementem właściwej higieny jamy ustnej jest oczyszczanie przestrzeni między-zębowych za pomocą irygatora lub szczoteczek między-zębowych. Używanie past z fluorem, który odżywają szkliwo i zapobiega próchnicy, unikanie past wybielających lub mocno ściernych bez konsultacji z lekarzem, gdyż można sobie zrobi krzywdę za ich pomocą. Oczyszczania powierzchni języka z nagromadzonych osadów i bakterii. Unikanie mycia zębów wcześniej niż 20 minut po posiłku. Sugerujemy, aby wizyty kontrolne u stomatologa odbywały się raz na 6 miesięcy.

Od jakiego wieku można przyprowadzać dzieci do dentysty?

Bardzo dobrze jest rozpocząć wizyty u dentysty z pociechą w wieku około 2-3 lat. Ważne, aby dziecko od najmłodszych lat oswoić z nowym otoczeniem, ludźmi etc. Wizyty adaptacyjne pozwolą przyzwyczaić się dziecku do wizyt stomatologicznych i gdy zajdzie konieczność reagowania, wizyta przebiegnie w bardziej przewidywalny, mniej stresowy sposób. Kluczowym elementem jest, aby nie budować w dziecku niepokoju przed wizytą u stomatologa.

Czy ból zęba może sam przejść?

Niestety nie. Ból zęba nie przejdzie sam, a jeśli na chwilę stanie się mniejszy, to można być pewnym, że powróci ze zdwojoną siłą. Dlatego w przypadku wystąpienia pierwszy oznak bólowych, należy się zgłosić do dentysty jak najszybciej. Osoby z wyjątkowo silnym bólem przyjmujemy poza standardowym harmonogramem – jako nagłe przypadki.

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Tak, jest to bardzo istotne, aby w ciąży być pod stałą opieką dentysty, ponieważ nieleczone zmiany oraz stany zapalne mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii po organizmie i wywołać komplikacje, między innymi również np. przedwczesny poród.

Czemu moje dziąsła krwawią lub są wrażliwe na temperatury?

Jeśli twoje dziąsła krwawią lub są wrażliwe koniecznie udaj się do dentysty aby znaleźć przyczynę i rozwianie problemu, gdyż takie nieleczone stany mogą doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów.